Uvod u projektni menadžment međunarodnih projekata

5. EU programi financiranja

U nastavku možete pronaći kratki opis osnovnih tipova europskih programa za financiranje projekta u znanosti i razvoju u okviru kojih se hrvatski znanstvenici i stručnjaci mogu natjecati za potpore svojim projektima, inicijativama, mrežama te tablicu s osnovnim karakteristima programa.

Erasmus+ poznat pod nazivom ''Erasmus za sve'' je program za obrazovanje, obuku, mlade i sport za razdoblje 2014-2020. Cilj ovog programa je jačanje znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana, kao i unapređenju obrazovanja, osposobljavanja i rada u području mladih i sporta. Obuhvaća sve europske i međunarodne programe i inicijative Europske unije u području obrazovanja (opće obrazovanje, visoko obrazovanje, obrazovanje odraslih), osposobljavanja (strukovno obrazovanje i osposobljavanje), mladih i sporta.
Europski fond za regionalni razvoj (eng. European Regional Development Fund, ERDF) usmjeren je na proizvodne investicije u cilju otvaranja radnih mjesta, infrastrukturne investicije te na lokalni razvoj, kao i na razvoj malog i srednjeg poduzetništva.
Europski socijalni fond (eng. European Social Fund, ESF) je glavni financijski instrument EU za ostvarivanje strateških ciljeva politike zapošljavanja.

EUREKA Horizon 2020 COST/
European Science Foundation
Erasmus ESF,
ERDF...
Vremensko razdoblje

1-4 godine

1-7 godina

6-10 godina

1- 3 godine

1-2 godine

Područje djelovanja

Proizvodi i usluge za komercijalnu primjenu

Znanstveni rezultati i njihova primjena (javna i europska korist)

Znanstvena izvrsnost i publikacije

Obrazovanje i javni sektor

Politike, usluge, kvalifikacije, procesi,  jačanje kapaciteta...

Pokretanje prijave projekta

Iniciran od predlagatelja

Pozivi za prijedloge, prema zadanim tematskim područjima

Iniciran od predlagatelja

Pozivi za prijedloge

Pozivi za prijedloge

Sudionici

Pretežno industrija, SMEs, instituti i HEI

Sveučilišta, istraživaki instituti i industrija (50/50)

pojedinci

Pretežno sveučilišta i istraživački instituti

Sveučilišta, škole, javni sektor, pojedinci

Javne ustanove, poduzeća, javni sektor, NGO...

Financiranje

Nacionalni izvori i privatni kapital

Centralni fond EU

Nacionalni izvori

Centralni fond EU

Decentraliziran

Tablica: Osnovni EU programi financiranja i njihova obilježja

Naglašavamo da se kod gotovo svih projekata, u programima iz prethodne tablice, zahtjeva da partneri budu iz nekoliko europskih zemalja te da obuhvaćaju različite tipove organizacija (sveučilišta, mala i srednja poduzeća, nevladine udruge itd.). Tako su u Eureka projektu dovoljna dva partnera iz dvije različite zemlje koje su pristupile Eureka mreži, dok se minimalno četiri zemlje moraju uključiti kod prijave COST projekta.

Dakle, treba se uložiti prilično truda u uspostavljanje konzorcija za projekt, a i prijave treba napraviti u skladu s visokim standardima. Nadalje, kod većine programa, evaluacijski postupak je vrlo strog, broj prijava višestruko nadmašuje raspoloživa sredstva, pa je prolaznost relativno mala. S druge strane, treba uzeti u obzir da se radom na međunarodnim projektima mogu razviti istraživački kapaciteti i konkurentnost u međunarodnim okvirima, moguće je nabaviti istraživačku opremu, platiti službena putovanja, materijal, knjige i druge publikacije itd. Nadalje, moguće je plaćanje dodatnog rada, zapošljavanje asistenata i istraživača. Na kraju, a možda i najvažnije, omogućuje se umrežavanje u Europski prostor istraživanja i razvoja.

Zbog kompleksnosti prijave i implementacije međunarodnih projekata, ovakva projektna aktivnost zahtjeva i dodatnu edukaciju u projektnom menadžmentu i srodnim disciplinama. Nadalje, kod većine međunarodnih projekata potrebna je jaka institucijska podrška, a često i uspostava ureda za upravljanje projektima u organizacijama.

Početno ulaganje u prijavljivanje međunarodnih projekata u prvo se vrijeme ne isplaćuje financijski jer je kod većine spomenutih programa mala prolaznost, ali na duži vremenski period dolazi do brojnih dobrobiti. Stoga je potrebno raditi i na promjeni stava prema prijavljivanju međunarodnih projekata.